Budget
BASKETBOL ALTYAPI
BASKETBOL ALTYAPI
Türk basketbolunun köklü kulüplerinden TOFAŞ Spor Kulübü'nün öncelikli hedeflerinden biri planlanmış bir sistem içerisinde altyapısından oyuncu yetiştirmektir.

2023-2024 Sezonunda TOFAŞ basketbol altyapısında 8 yaş grubu takımı bulunurken, altyapı oyuncularımız pilot takım işbirliği yaptığımız Gemlik Basketbol Kulübü’nde de 2 farklı yaş grubu takımlarında yer almaktadır.

Altyapı Teknik Koordinatörlüğünü Samir Seleskoviç’in (Sedat Pınar) gerçekleştirmekte olduğu altyapı organizasyonunda planlanmış bir sistem içerisinde oluşturduğu model ile rekabetçi, etik değerlere sahip, davranışlarıyla örnek olan, TOFAŞ değerlerine uyan, A takım seviyesinde sporcular yetiştirmeyi kendisine misyon edinen kulübümüz, 2023-2024 sezonunda Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde pilot takımımız Gemlik Basketbol adıyla temsil edilecektir. Gemlik Basketbol’un Başantrenörlüğünü Cem Akdağ, yardımcı antrenörlüklerini Caner Topaloğlu ve Gökhan Şenol, kondisyonerliğini ise Yavuz Bayraktar yapmaktadır.

Genç Türk basketbolcularının daha fazla süre almaları, inisiyatif kullanma becerilerini geliştirmeleri, oynama alışkanlığı kazanmaları ve yüksek mücadele atmosferinde profesyonel kariyerlerine hazırlanmalarını amaçlayan Basketbol Gençler Ligi (BGL) ise 2023-2024 sezonunda yenilenen statüsüyle oynanmaktadır. TOFAŞ BGL Genç Takımımız’ın B Grubu’nda yer aldığı ligde 20 takım 5’erli olarak 4 gruba ayrılırken, iki devreli ve deplasmanlı lig usulü oynanacak müsabakalar sonucunda gruplarında ilk 2 sırayı alacak takımlar Final Grubu’na kalacaktır. Üçüncü ve dördüncü sıradaki takımlar ise Final müsabakalarına katılmak için eleme turu oynayacaktır. Bu turda 2 galibiyete ulaşan taraf Final Grubu biletinin sahibi olacaktır. Final müsabakalarının ilk aşamasında 12 takım çift gruba ayrılacak ve iki devreli, deplasmanlı lig usulü yapılacak müsabakalar sonucunda gruplarında bu kez ilk 4 sırayı alan takımlar play-off oynamaya hak kazanacaktır. Play-off çeyrek finali karşılaşmaları ise çapraz eşleşme şeklinde gerçekleştirilecektir. Tur atlayan takımlar, play-off yarı finali ve play-off finaliyle sezonu tamamlayacaktır.

BGL Genç Takımımız, pilot takım misyonuna uygun şekilde oyuncuların gelişimine maksimum katkı sağlayarak A Takım seviyesinde sporcular yetiştirmeyi hedeflerken; iyi mücadele eden, savaşan, saygı duyulan ve doğru basketbol oynayan bir takım olmayı arzu etmektedir. Bu yıl 2005, 2006 ve 2007 doğumlu oyunculardan oluşan BGL Genç Takımımızda başantrenörlüğü Cem Akdağ, yardımcı antrenörlüklerini Caner Topaloğlu ve Doğukan Urgancı, kondisyonerliğini İshak Emre Bostancı, fizyoterapistliğini ise Alperen Can Koparan yapmaktadır.

TOFAŞ basketbol altyapı organizasyonu olarak yapacağımız çalışmalar ve yaşayacağımız tecrübeler doğrultusunda, takımlar içerisinde milli takıma giden oyuncu sayısını arttırmak ve yıllardır pilot takım uygulamasının meyveleri olan A Takımımıza çıkan oyuncu sayısını devam ettirerek başarılı organizasyonun devamlılığını sağlamayı amaçlamaktayız. Altyapı organizasyonu olarak yeni sezonda bu hedefi gerçekleştireceğimize inancımız tamdır.

2023-2024 Sezonu TOFAŞ Basketbol A Takım kadromuzda altyapımızdan yetişen 7 oyuncu yer almaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor