Sportive
TOFAŞ’TA SEZONUN İLK YARISI DEĞERLENDİRİLDİ
  • Google+ ile paylaş
17.01.2019
Ligin ilk devresini üçüncü sırada bitiren TOFAŞ Basketbol Takımı’nda Genel Menajer Tolga Öngören ve Başantrenör Orhun Ene, Bursa spor basınıyla yemekte bir araya gelerek sezonun ilk yarısıyla ilgili soruları yanıtladı.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde normal sezonun ilk yarısını üçüncü sırada tamamlayan TOFAŞ’ta Genel Menajer Tolga Öngören ve Başantrenör Orhun Ene, sezonun ilk yarısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. TOFAŞ Spor Kulübü tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Medyayla Sohbet Buluşması’ bugün TOFAŞ Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilirken, toplantıda kulübün Genel Menajeri Tolga Öngören ve Başantrenörü Orhun Ene ile Pazarlama ve İletişim Menajeri Can Efe Şekerci hazır bulundu. Geçen yıl sergiledikleri performansın ardından beklentilerin arttığını ancak planlanan rotada adım adım ilerlediklerini vurgulayan Öngören, “İlk yarı sonuna baktığımızda Türkiye ligini üçüncü sırada bitirdik. Bu bizim planlarımızda olan bir yer. Onun ötesinde Yiğit’in, Muhsin’in, Berkan’ın gelişimleri açıkçası bizleri ilerisi için umutlandırıyor. O da bizim artılarımızdan bir tanesi. Bu sene çok değişik bir kimyayla oynuyoruz. İyi veya kötü anlamda söylemiyorum ama farklı bir kadro. Önümüzde şimdi Türkiye Kupası, normal sezonun bitişi ve play-off’lar var. Oralar önemli bizim için. Maç tempomuzun düşmesiyle daha çok antrenman yaparak daha iyi olacağımızı düşünüyorum. Türkiye Kupası da bir hedeftir. Üç defa kazandığınız zaman şampiyon oluyorsunuz. Basketbol çok farklı bir oyun. Belki bir dördüncü kupayı getiririz Bursa’ya. Ama şu an ilk yarı itibarıyla Eurocup’taki son Limoges maçı hariç biz oldukça mutluyuz” şeklinde konuştu.


ORHUN ENE: EKSİKLERİMİZİ DÜZELTMEK İÇİN GAYRETLE ÇALIŞIYORUZ

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başantrenör Orhun Ene ise yaptıkları koçluğun Euroleague’de özellikle şampiyonluk mücadelesi veren Türkiye liginde şampiyon olan koçların yaptığı mücadeleden farklı bir mücadele olduğunu ifade etti. Düşünmeleri ve yönetmeleri gereken çok fazla başlık olduğuna vurgu yapan deneyimli çalıştırıcı, “Onların üzerinde altyapıdan yetişmiş bir oyuncunun bir an önce belli bir seviyeye getirip, ligin içinde kullanılması, oyunun içinde kullanılması gibi kısa vadeli, orta vadeli bir plan olmadığı için kazanmaya odaklı bir yapı var. Bizde o kadar çok şey bir birine bağlı ki.. Geçen sene Pierria Henry’i aldık takıma çok iyi oturdu, ama bu yıl Jeff Withey’i aldık; NBA’den Türkiye ligine geçiş anlamında sıkıntı yaşadı. Büyük bütçeli takımlar çok para veriyorlar. Verdikleri paranın karşılığında da riski azaltıyorlar. Biz bunları yapamayacağımız için kendi şartlarımızda hem oyuncuyu yetiştirmemiz lazım, hem yabancıyı bulup adapte etmemiz lazım, hem doğru oyun düzenini oynamamız lazım, hem sezon içi gelişmemiz lazım, sonra da molayı almamız. Tabii ki maç içinde molayı doğru zamanda almamız lazım o da görevlerimiz içerisinde ama baktığınız zaman molaya gelene kadar çok fazla kademe var” dedi.

Sezonun ilk yarısında eksikleri gördüklerini ve bunları düzeltmek için gayretle daha çok çalıştıklarını kaydeden Orhun Ene şu ifadeleri kullandı; “İlk yarıya baktığımızda 5 mağlubiyet almışız. İlk 4’ün içerisinde kalmamızın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bizim bu seviyelerle rekabet edebilmemiz için takım olarak hem Eurocup’ta hem Türkiye liginde bundan çok daha iyisini yapmamız lazım. Muhakkak ki Türk basketbolu adına önemli şeyler yapıyoruz. Avrupa kupasında da Türkiye liginde de çok kaliteli süreleri Milli takım düzeyinde oyuncu olabilecek arkadaşlara dağıtıyoruz. Ama neticede bu işi üst düzeyde sonuç almak için yapıyoruz. Açıkçası daha da potansiyelimizin olduğunu düşünüyorum. Ligin ilk yarısında iyi savunma yapamadık. Belki devrenin sonlarına doğru bu eksikliğimizi düzeltmeye başladık ama oyunun içerisinde çok inişlerimiz çıkışlarımız oldu. Bu eksiklerimizi de görüyoruz. Bunları düzeltmek için gayret ediyoruz. Hem kulüp olarak, hem organizasyon olarak iyi bir ekibiz. Henüz geçen sezonki basketbol seviyesine ulaşmasak da çok istekli ve arzulu bir takımız. Daha çok çalışıp, sezonun sonunda çok daha iyi bir TOFAŞ olmayı hedefliyoruz. İnşallah aksilik, sakatlık yaşamadan devam ederiz. Taraftarımızı, kendi şehrimizi mutlu edecek bir basketbol ortaya koymak istiyoruz.”

Organizasyon hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor