Sportive
TOFAŞ’TA SEZONUN İLK YARISI DEĞERLENDİRİLDİ
  • Google+ ile paylaş
18.01.2018
Ligin ilk devresini ikinci sırada tamamlayan TOFAŞ Basketbol Takımı’nda Genel Menajer Tolga Öngören ve Başantrenör Orhun Ene, Bursalı basın mensuplarıyla bir araya gelerek sezonun ilk yarısını değerlendirdi.

TOFAŞ Spor Kulübü tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Medyayla Sohbet Buluşması’nın ikincisi bugün gerçekleştirildi. 2017-2018 sezonun ilk yarısının değerlendirildiği toplantıda Mavi Yeşilli kulübün Genel Menajeri Tolga Öngören ve Başantrenörü Orhun Ene ile Pazarlama ve İletişim Menajeri Efe Şekerci, TOFAŞ Sosyal Tesisleri’nde Bursalı medya mensuplarıyla bir araya gelerek soruları yanıtladı. İlk yarıdaki performanslarına baktıklarında devrenin büyük bir kısmında önceki senelerden daha iyi bir performans sergilediklerini belirten Orhun Ene, “Bundan daha iyisini yapabilir miydik? Daha iyi yapabileceğimizi de görüyoruz, o anlamda da realist bakıyoruz. 12 galibiyete karşılık 3 mağlubiyetimiz var. Kaybettiğimiz maçlardan bir tanesi Eskişehir deplasmanı, bir diğeri de Trabzon deplasmanı. Bir de evimizdeki Fenerbahçe maçı. Bunlardan Trabzon maçı bu sezon en kötü basketbol oynadığımız maçtı” dedi.

Avrupa kupasıyla birlikte ligde mücadele etmenin kolay olmadığını bu seneyle birlikte tecrübe ettiklerini dile getiren deneyimli çalıştırıcı, “Daha önceki senelerde de hep bazı şeyleri tecrübe ettik ve bir sezon sonra da onların üzerine koyarak daha iyi takım olma becerisini gösterdik. O yüzden Eurocup’ta oynadığımız 10 maçın bizim için büyük tecrübe olduğunu düşünüyorum. Yakaladığımız enerji ve dirençle ilk 6 maçın 4’ünü kazanıp, turu ucuna kadar getirmişken TOP 16’ya kalamamanın üzüntüsünü yaşadık. Maalesef tam iniş zamanında yakalandığımız bu süreçte bir adım daha atamadık. Bu anlamda bizim ligin ilk yarısında yaptığımızdan daha çok ikinci yarısında yapacaklarımız önemli. Zorlu ve önemli deplasmanlar bizi bekliyor. İkinci yarının başından itibaren enerjimizle beraber konsantrasyonunuzu da arttırıp, kırılma anlarında biraz daha sağlam kalarak ilk yarıdaki galibiyet sayımıza yakın bir rakamla ikinci devreyi tamamlamayı arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının bir sorusu üzerine kulübün şu anki çıkışının altında sağlam temeller olduğunun altını çizen Ene; şu ifadeleri kullandı, “Üç sene önce siz basın mensuplarıyla yine böyle bir araya geldiğimizde bunlar proje, hedef halindeydi. Bizler o zaman bir hikaye anlatmıştık. Şimdi o senaryo yavaş yavaş film olarak çekilmeye başladı. Birinci sezonu bitirdik, devamında talep geldi. Dediler ki ‘ikinci sezonu da çekin’. Bu önemli bir şey. TOFAŞ ve Koç Grubu Türk sporuna çok önemli katkılar sağlıyor. Spor ve eğitime çok önemli katkıları var. Bu takım kendi şehrinden bir sıcaklık ve destek görmediği zaman başarılı olamaz. O anlamda da alınan sonuçlarla beraber biz sadece TOFAŞ’ın veya bu fabrikanın takımı olmadığımızı; sadece Bursasporlu insanlar için değil, tüm şehirdeki sporu seven insanlar için de bir alternatif takım olduğumuzu gösterdik. İnsanların mutlu olduğu, salonda maç seyrederken rakip takımı da alkışlayabildiği, İstanbul takımlarını, Euroleague takımlarını yenebilen bir takım haline getirmemizin de yaratmış olduğu planlı ve projeli bir iş. Bu gelen seviye geçmişte büyük bütçelerle gelen seviyeden daha sağlam seviyelere oturmuş bir şey.”


TOLGA ÖNGÖREN: TÜRKİYE KUPASI'NDA İDDİALIYIZ

TOFAŞ Spor Kulübü’nün Genel Menajeri Tolga Öngören ise Bursalı basketbol severlerin takıma verdiği destekten dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Gelinen noktanın aslında ilerisi için bir başlangıç olduğunu vurgulayan Öngören, “Şu an doluluk oranlarında Fenerbahçe’nin arkasında ikinci sırada yer alıyoruz. Kombine satış adedimiz bin 300’lerde. Bu oldukça ciddi bir rakam bizim için. İleriye de çok umutla bakıyoruz bu konuda. Burada küfür yok. Basketbolu gerçekten izleyen, destekleyen, rakip takımı alkışlayan insanlar var. Aileler, çocuklar özellikle gelmek istiyorlar. Şu an ortalama 3 bin 750 civarı bir seyirciye oynuyoruz. Hedefimiz bunu 5 binin üzerine çıkarmak. Önümüzdeki yıllarda Eurocup’ta devamlılık sağlayarak, Türkiye liginde buralarda olmaya çalışarak hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.  

14-18 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Türkiye Kupası’yla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Tolga Öngören, bu kupayı daha önce 3 defa kazandıklarını hatırlatarak, “Türkiye Kupası’yla ilgili olumlu tecrübelerimiz var. Bizim için çok iyi giden 2 senenin belki de bir ödülü olabilir. Kupayı kazandığınız zaman Eurocup’a da direk gidebiliyorsunuz. Maçlar İstanbul’da Sinan Erdem’de oynanacak. Önümüzde daha önemli bir süre var kupaya kadar. İstediğimiz ritmi yakalayarak iddialı gideceğimizi düşünüyorum. İnşallah Bursa’ya dördüncü kupayı getiririz” diye konuştu.

Yemek sonunda günün anısına basın mensuplarına çeşitli hediyeler verilirken, basın toplantısı hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor