Sportive
YENİ NESİL TOFAŞ PROJESİNE ÖDÜL
  • Google+ ile paylaş
31.01.2018
Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü’nün sahibi bu yıl ‘Yeni Nesil Tofaş’ Projesi ile Tofaş Spor Kulübü’nün oldu.

Türk Basketboluna uzun yıllar her alanda hizmet etmiş olan eski Federasyon Başkanı Osman Solakoğlu'nun anısını basketbola ve topluma faydalı olacak şekilde yaşatmak hedefiyle Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve Solakoğlu Ailesi tarafından ilk kez 2005 yılında düzenlenmeye başlanan “Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü’nün sahibi bu yıl Yeni Nesil Tofaş Projesi ile Tofaş Spor Kulübü oldu.

Ülkenin dört bir yanından ödülün ruhu kapsamında hizmet ettiği düşünülen 8 aday projeyi değerlendirmeye alan “Seçici Kurul”, tüm adaylar ve projeler için belirlenen 12 kritere ayrı ayrı puan vererek birinciyi belirlerken, ödülün ruhuna uygun şekilde basketbol vasıtasıyla topluma/çevrelerine yararlı hizmetler vermiş, çocukların/gençlerin eğitimine/gelişmesine olağanüstü katkıda bulunması kriterlerinden toplam 252 puan alan Yeni Nesil Tofaş projesi birinciliğe layık görüldü.

Bursa’nın çeşitli bölgelerinde sosyal açıdan durumu olmayan çocuklara, bulundukları bölgelerde basketbol eğitimi veren Yeni Nesil Tofaş, internet sitesinden uzmanlar aracılığıyla çekilen E-Learning videolarıyla çocuklara, ailelere ve antrenörlere eğitim programları ile destek olurken, Bursa’nın 12 farklı bölgesinde 1000’den fazla çocuğa ulaşmıştır. Yeni Nesil Tofaş Projesi kapsamında 2020 yılına kadar 50 bin kişiye ulaşılması hedeflenmektedir. Tofaş Spor Kulübü olarak imkanı kısıtlı olan çocuklarımıza basketbol eğitimi vererek sporda fırsat eşitliği yaratmak için oluşturulan proje, gerek basketbol eğitimleri gerekse e-learning ve diğer eğitmenleri vasıtasıyla çocuklara yeni bir kültür kazandırmayı da amaçlamaktadır.

3 Şubat 2018 tarihinde Feriköy Mezarlığı’nda saat 11.00’de yapılacak anma törenine TBF yetkilileri, Solakoğlu ailesi, sevenleri ve basketbol camiasının önde gelen isimleri katılacak. Bu yıl 13.’si verilecek "Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü” 3 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de oynanacak Galatasaray Odebank– Darüşşafaka  maçı öncesinde Tofaş Spor Kulübü’ne ödülü taktim edilecek.

OSMAN SOLAKOĞLU KİMDİR?


Osman Solakoğlu 1927'de İstanbul’da doğdu. 1945 yılında Ankara Koleji’ni bitirdi. Okul yıllarında Ankara Koleji’nin Spor Kolu Başkanı olarak spor yöneticiliğine ilk adımını attı. 1950’li yıllarda Galatasaray'ın basketbol menajerliğini yaptı.. Bir süre Galatasaray Kulübünde Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptıktan sonra sırasıyla Turgut Atakol, Faik Gökay ve Feridun Koray başkanlığındaki Basketbol Federasyonlarında Milli Takım Yöneticiliği ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi.

1968 yılında Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. 23 yıllık başkanlık döneminde yıldız, genç, ümit ve A milli takımlar sayısız başarılara imza attılar; basketbol uluslararası rekabette Türkiye’nin en başarılı takım sporu oldu; 1973 Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Takım çeyrek finale çıktı. Osman Solakoğlu sporun çocukların ve gençlerin yetişmesinde önemli bir vasıta olduğuna inanarak yurt çapında açtığı kampanyalarla çocukları, gençleri spora yönlendirdi. 1970'lerde Mini Basket kampanyasıyla basketbolun ilkokullara yayılmasını sağladı, Türkiye'nin her yanına semt sahaları ve spor salonları yapılmasına öncülük etti. Deplasmanlı Bayanlar 1. Ligi ve Erkekler 2. Lig’inin kurulmasını, Yıldız ve Ümit Milli Takımlarının yeniden oluşturulmasını sağladı. Uluslararası düzeyde de basketbolun ve sporun gelişmesine önemli katkılarda bulundu; FIBA’da Balkan Devletleri Genel Sekreteri ve FIBA Gençler Komisyonu Asbaşkanı olarak uzun yıllar Türkiye’yi temsil etti. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Onur Kurulu Asbaşkanı ve Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.

Başta GSGM Altın Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Türk Sporuna Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Şeref Ödülü ve Galatasaray Spor Kulübü Onur Belgesi olmak üzere çok sayıda ödülün sahibi oldu. Osman Solakoğlu vefat ettiği 5 Şubat 2005’e kadar Basketbol Federasyonu’nun Onursal Başkanı olarak basketbola ve Türk sporuna hizmetini sürdürdü. Sadiye Solakoğlu ile evli olan Osman Solakoğlu bir erkek evlat ve iki torun sahibiydi.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor