Sportive
ORHUN ENE: AKILLI SEÇİMLER YAPAMADIK
  • Google+ ile paylaş
27.03.2018
Anadolu Efes deplasmanında hücumu doğru organize edemediklerini belirten Başantrenör Orhun Ene, “Hücumu doğru organize edebilseydik hem bu kadar çok sayı yemeyecektik hem de oyunda bu kadar farkın oluşmasına izin vermeyecektik” dedi.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 22. haftasında deplasmanda Anadolu Efes’e 87-79 mağlup olan TOFAŞ’ta Başantrenör Orhun Ene ve takımın tecrübeli oyuncusu Barış Ermiş karşılaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çok dağınık bir basketbol oynadıklarını belirten deneyimli çalıştırıcı, “Daha önce bu kadar dağınık basketbol oynamamıştık. Akıllı seçimler yapmadık. Özellikle ikinci periyodun sonunda oyun kilitlenmişken devreyi 8 sayı geride kapattık. Seçimlerimiz yanlış oldu, topu çembere atamadık, reaksiyon gösteremedik. Üçüncü periyodun sonunu da kötü oynayınca belli bir fark oluştu. Oluşan o farkta sonrası eğer takımca iyi basketbol oynasaydık geri dönüş yapma ihtimalimiz vardı. Dördüncü periyodun başında daha dikkatli ve derli toplu oynamak istedik. Rakibi yakalama şansımız varken, tekrar 11 sayılık fark oldu. Oyunun sonunda ufak da olsa bir reaksiyon verdik ve 8 sayıyla bitirdik” dedi.

Oynadıkları oyunun kendilerini tatmin edecekleri bir oyun olmadığını dile getiren Ene, “Hedef takım olduğumuz için özellikle Euroleague takımlarına karşı oynarken rakiplerimizin göstermiş olduğu sertliğe uyum sağlamamız, reaksiyon vermemiz lazım. O sertlikte çok hata yaptık, reaksiyon gösteremedik ve oyun ritmimizi kaybettik. Bunlardan ders alacağız. Bir anda her şeyi yapmak kolay değil. Bazı noktalara geldikten sonra oraları hazmetmek lazım. Nasıl geldiğimizi iyi bilmemiz lazım. Bizi buralara getiren ana noktalara sahip çıkmalıyız. Bu tip maçlar tekrardan bunlara dönmemiz için bir fırsat. Çalışacağız. Özellikle play-off’ta, sezon sonunda bu tip rakiplere karşı daha iyi basketbol oynamak için kendi basketbol seviyemizi ve direncimizi yukarı çıkartacağız” şeklinde konuştu.

Orhun Ene basın mensuplarının bir sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı; “Oyuncuların çoğunun yanlış seçimleri vardı. Tabii onlar da kırılma anlarında göze battı. Anadolu Efes atletik bir takım. Kaptığımız topları kötü atışla onlara verdik. Acele ettik. O topları tekrar akıllı oynayıp, hücumu doğru organize etseydik hem bu kadar çok sayı yemeyecektik hem de oyunda bu kadar farkın oluşmasına izin vermeyecektik. Çok efor sarf ettiğimiz yerler de var ama 4-5 tane son saniye basketi yedik. Bu Anadolu Efes takımının becerisi, atabilecek oyunculardan kurulu. Oralarda daha dikkatli olmamız lazım. Ama bunlar önemli tecrübeler bizim için. Biz bu yola çıktığımızda çok farklı bir yerden başladık ve iki hafta önce 17 galibiyete ulaştık. Hatalarınızı da görerek buraları hazmetmek gerekiyor. Hatalar insanları daha çok iyi olmak için zorluyor. İlk yarının başında da böyle bir süreç yaşamıştık. Bu süreci de atlatmak istiyoruz.”

BARIŞ ERMİŞ: ÇALIŞIP DAHA İYİ OLACAĞIZ


TOFAŞ Basketbol Takımı’nın tecrübeli oyun kurucusu Barış Emiş de rakibin kendilerinden daha akıllı bir basketbol sergilediğine vurgu yaparak, “Biz onların, onlar da bizim zaaflarımızı biliyordu. Ama onlar bu durumu daha iyi kullandı. İlk yarıda çok gereksiz top kayıpları yaptık. Bunları çok iyi değerlendirdiler. Zaten böyle maçlar birkaç topa bakıyor. Çok fazla top çaldık ama bunları değerlendiremedik. Anadolu Efes gibi takımlara karşı deplasmanda çok coşkulu oynamamak lazım. Üst üste ikinci maçımızı kaybettik. Çalışıp, daha iyi olacağız. Tekrardan Anadolu Efes’i tebrik ediyorum” diye konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor