Sportive
ORHUN ENE: DAHA İYİSİ İÇİN SABIRLA ÇALIŞACAĞIZ
  • Google+ ile paylaş
11.02.2019
Afyon Belediyespor galibiyetinden bile çıkaracakları dersler olduğunu belirten Orhun Ene, “Daha iyisi olması için, sezonun son maçına kadar hem antrenmanda hem maçlarda tüm oyuncularımızla en iyisini yapmak zorundayız” dedi.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 18. haftasında evinde Afyon Belediyespor’u yenerek Türkiye Kupası öncesi moral kazanan TOFAŞ’ta Başantrenör Orhun Ene ile ABD’li oyuncu Frank Elegar karşılaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Afyon takımının ilk yarıdaki maçta deplasmanda kendirlerini mağlup ettiği, o dönemle bu maçın kıyaslanmaması gerektiğini belirten deneyimli çalıştırıcı, “Hem oynadıkları basketbol, hem takım kimyaları, hem yabancı oyuncularına baktığımızda çok farklı bir takım. Tüm bu gerçekler ışında biz şimdi böyle oynadık, şöyle kazandık demenin ben çok anlamlı olmadığını düşünüyorum. Afyon takımı oyunun sonunda enerjiyle kalabilselerdi şu anda da bu maçı kazanabilirdi. İç saha maçının vermiş olduğu avantaj, Afyon’un şu andaki hem eksik oyuncuları, hem de eski kimyasından uzaklaşmasının verdiği avantajla kazanan taraf olduk. Ben yine de belirli dönemlerde oynadıkları iyi basketboldan dolayı oyuncularımı tebrik ediyorum. Sahada bir sürü oyuncuyu oynatmak istiyoruz, süre vermek istiyoruz ve görev adamı gibi değil herkesi parkede iyi basketbolcu olarak görüyoruz. Oyuncuları, genç oyuncuları sadece belirli görevlerde kullanan bir antrenör bakış açısında hiçbir zaman olmadım. Muhsin’in, Yiğit’in, Berkan’ın bugün gelmiş olduğu seviyelere de bakarsak biz onların ileride her zaman kaliteli bir oyuncu olmalarını hedefledik. Bu tip maçların onlar için çok büyük fırsat olduğunu düşünüyorum. Onların buralarda bulacakları özgüven, zaten belli bir kalitede oyuncu oldukları içinde ileride fark edecek. Çalışıyorlar, çok gayret gösteriyorlar o anlamda da memnunum ama daha iyisinin olması lazım” şeklinde konuştu.

Daha iyisini yapmak için sabırla çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Orhun Ene, “Oyun içerisinde inişlerin, çıkışların olduğu dönemlerde sahada kimin olduğu önemli değil. Herkesin hem hücumda hem savunmada üzerine düşenleri yapması lazım. Ben hücum olarak o iniş-çıkışlardan mutsuzum. Burada da en büyük etken aslında tek oyun kurucuyla oynuyor olmamız. Diante Garrett, Sammy Mejia’nın yoruldukları anlarda verdikleri kararlar tüm oyunumuzu etkiliyor. Hücumdaki o baskının yarattığı fiziksel yorgunluklarla birlikte savunmada da düşüş yaşanıyor. Onların sahada bu kadar kalmamaları gerekiyor ama bir şekilde bu dönemlerde hata yapmamamız lazım. Frank Elegar ile savunmamız biraz daha toparlansa da sadece Frank Elegar ile savunma yapıp, görevi sadece ona vermek iyi bir takımın üreteceği bir çözüm değil. Diğer arkadaşlara da burada çok büyük görevler düşüyor. Onları yukarı çekmek için gayret sarf ediyoruz. İyi yaptığımız şeyler de var. Geçen maç 18 tane ofansif ribaund vermiştik bugün 2 tane ribaund verdik. Hem savunmada, hem hücumda eksiklerimiz var. Bu maçtan bile ders çıkaracağımız şeyler olduğunu biliyoruz. Sabırla çalışıyoruz. O anlamda takıma hep eleştirel gözle bakıyorum. Benim işim bu. Daha iyisi olması için, sezonun son maçına kadar hem antrenmanda hem maçlarda bütün oyuncularımızla birlikte en iyisini yapmak zorundayız” dedi.


FRANK ELEGAR: KUPA ÖNCESİ MORAL OLDU

TOFAŞ Basketbol Takımı’nın ABD’li oyuncusu Frank Elegar ise Afyon Belediyespor karşılaşmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı; “Bizim açımızdan baktığımızda güzel bir maç oldu. Verdiğimiz aradan sonra tekrar takım halinde mücadele etmenin zor olacağını düşünmüştük ama iyi mücadele ettik. Bu arada takım halinde çok iyi, sert antrenmanlar yaptık. Fiziksel olarak çok iyi hazırlandık maça. Maçta da çok iyi motive olduğunuzdan dolayı takım halinde iyi mücadele ettiğimizi düşünüyorum. Türkiye Kupası öncesi bizim için güzel bir moral oldu.”

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor