Sportive
ORHUN ENE: AYNI BAŞARILARIN PEŞİNDE KOŞACAĞIZ
  • Google+ ile paylaş
07.06.2019
Önümüzdeki yıl çok daha az hata yaparak yine aynı başarıların peşinde koşmak istediklerini belirten TOFAŞ Basketbol Takımı Başantrenörü Orhun Ene, “Oyuncularıma bu sezon sergiledikleri mücadelel için teşekkür ediyorum” dedi.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde play-off yarı final serisini Fenerbahçe Beko’ya karşı 3-0 kaybederek sezonu play-off yarı finalisti olarak noktalayan TOFAŞ’ta Başantrenör Orhun Ene ve oyunculardan Frank Elegar, karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Sözlerine taraftarlara teşekkür ederek başlayan Ene, “Bizleri sezon boyunca takip eden, yanımızda olan basın mensuplarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bursa hem taraftarıyla, hem spor basınıyla basketbola sahip çıktı. Bursa basketbolunu başarıyla temsil etmeye çalışıyoruz. Oyuncularıma da teşekkür ediyorum. Bu sene zor günler geçirdik. Oyuncularımız sakatlandı, zaman zaman istediğimiz kimyayı oluşturamadık ama amacımız hep 2 tane Euroleague takımının arkasında kalabilmek, sezon sonunda da eğer imkanımız olursa geçen yılki gibi play-off’ta final oynamayı arzu ediyorduk. Ama maalesef bunu gerçekleştiremedik. Bu sene Fenerbahçe Beko ne kadar eksiği olursa olsun Euroleague’in Final Four’unu oynayan bir takım. Anadolu Efes de kadro anlamında güçlü ve basketbol anlamında ortaya doğru bir oyun koyunca diğer takımlar artık hedefler çok kolay olmamaya başladı” dedi.

Önümüzdeki yıl çok daha az hata yaparak yine aynı başarıların peşinde koşmak istediklerini vurgulayan Orhun Ene, “Final oynayamasak da sezon başında koyduğumuz başka hedefler de vardı. O anlamda da bugün tecrübesi çok olmayan Yiğit gibi, Berkan gibi, Muhsin gibi, Muhaymin gibi önem verdik. Süre verdik. Onlar da bunun karşılığını vermek için gayret ettiler. Çoğu zaman da kendilerini geliştirmek için reaksiyon verdiler. Fenerbahçe’yle oynadığımız seride son 2 maçta da bir antrenör olarak özellikle oyunun kırılma anlarında dirençlerini ve isteklerini gördüğümde sorumluluk vermek istedim. Onlarla beraber bazı şeyleri de gerçekleştirmiş olduk. Bugün 21 sayı gibi farktan bu oyuncularla geri gelmeyi başardık. Travis Trice turnikeyi atmış olsa öne de geçecektik ama kolay değil. Mucizeleri arıyoruz biz. Sezonun sonunda Sammy Mejia’ya çok yüklendik. Onun da yorgunluğu normal. Kyle Weems’i sakat sakat oynattık. O da elinden geleni yaptı. Frank Eleagar da takıma sonradan katılmasına rağmen çok önemli bir karakter ortaya koydu. O anlamda hepsine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki sezon için hatalarımızı tekrardan gözden geçirip, sportif anlamda ve idari anlamda başarıda sürekliliği yakalamanın peşindeyiz. Türkiye’de herkes bizi ilk 4 takımın içerisinde görüyor. Türkiye’de bütçe anlamında devamlılığı sağlamak ve zarara uğratmadan uzun süre spora yatırım yapılabilmesi müesseseler için çok zor. O anlamda hem Koç grubuna hem de TOFAŞ kurumuna teşekkür ediyorum. Önemli bir iş yapıyorlar. Bu şartlarda ayakta kalmaya gayret ediyorlar ve hem sportif başarıyla beraber hem de idari anlamda organizasyon kuruyorlar. İşimiz kolay değil. Belki önümüzdeki sene daha kısıtlı olacak imkanlarımız ama bu anlamda bize çok önemli görevler düşüyor. Bu süreçte bu sezonki eksiklerimizi çok iyi değerlendirip, tecrübesi az olan genç oyuncularımızı bu işin içerisine daha fazla sokarak bütün hatalarını düzeltmiş, çok az hata yaparak yine aynı başarıların peşinde koşmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Play-off yarı final serisi seviyesinde çok az maç yaptıklarını ifade eden denyimli çalıştırıcı, “Bu bir gerçek. İlk maçta da bence en önemli sıkıntımız buydu. Eurocup’tan elendikten sonra Fenerbahçe Beko’nun oynadığı seviyede, o hızda, o kontakta, o agresiflikte çok az maç oynadığımız için ilk maç o anlamda kırıldık. Fakat ilerleyen süreçte oyuna karakter koyarak, çok istediğimiz seviyede oynayamasak da rakibi oynatmama adına enerji ortaya koyduk. Yaratıcı kısa oyuncu anlamında sıkıntı yaşamasaydık belki sonuca yönelik daha büyük adımlar atabilirdik” ifadelerini kullanırken, basın mensuplarının sorusu üzerine Kenny Kadji’yi oyunun içerisinde çok konsantre görmediğini o nedenle çok fazla süre şansı vermediğini açıklayarak şu ifadeleri kullandı; “O benim Koç olarak kişisel tercihimdi. Oyuncularda bazen o anlamda düşüşler oluyor. Bizim Koç’ların bunun farkına varıp, hamle yapması gerekebiliyor. Berkan Durmaz’ın, Kyle Weems’in o pozisyonda daha fazla katkı sağlayacağını gördüğüm için o süreyi diğer arkadaşlara vermeyi daha uygun gördüm. Ama o da sezon içerisinde bize çok katkı verdiği maçlar var ama sezon sonuna doğru bir düşüş gösterdi.”  


FRANK ELEGAR: YORGUNLUKLA BİRLİKTE SONUNU GETİREMEDİK

TOFAŞ Basketbol Takımı’nın ABD’li oyuncularından Frank Elegar ise Fenerbahçe Beko karşılaşmasıyla ilgili şu açıklamaları yaptı; “Öncelikle fiziksel ve mental olarak çok zor bir maçtı bizim için. Maça çok yavaş başladık ve çok temposuz başladık. Fenerbahçe gibi bir takıma karşı böyle başlayınca da dönmesi çok zor oldu. Maçın sonunu çevirmeyi başardık ama bunun yorgunluğuyla birlikte sonunu getiremedik. Hücumda daha iyi maç çıkarabilirdik. Her şeye rağmen takım olarak bu mücadeleyi gösterdiğimiz için mutluyum.”

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor