Sportive
ORHUN ENE: DEĞERLİ BİR GALİBİYET ALDIK
  • Google+ ile paylaş
08.01.2020
Unicaja Malaga karşısında değerli bir galibiyet aldıklarını belirten TOFAŞ Basketbol Takımı Başantrenörü Orhun Ene, “Maçın sonunda oyuncular yorgun olmayıp, nasıl sağlam kalabilirler ve doğru kararlar alabilirler o enerjiyi yönetmem lazım” dedi.

7Days EuroCup TOP16 turu H Grubu ilk hafta karşılaşmasında sahasında İspanyol temsilcisi Unicaja Malaga’yı 84-82 mağlup ederek son 16’ya galibiyetle başlayan TOFAŞ’ta Başantrenör Orhun Ene ve oyuncular DJ White ile Devin Williams karşılaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Zor bir mücadelenin içerisinde yer aldıklarını belirten deneyimli çalıştırıcı, “Özellikle sakatlarla beraber, iyileşenler, bir daha sakatlananlar, tecrübesi bazen az olan oyuncularla biz iki tarafı oynarken bazen zorlanıyoruz. Burası bir gerçek. Onun için de oyuncularımın hata yapmaması lazım. Hata yapıyorlar. Yorgunluktan yaptıkları hatalar var. Çünkü aynı oyuncuları çok zorluyoruz. Tarik Phillip oyunun sonunu yanlış okudu, hatalar yaptı. Barış hatalar yaptı, Muhaymin hatalar yaptı. Berkan ve Muhsin’den ribaund konusunda fiziksel olarak fazla yardım alamadık. Baktığınız zaman yorgunlukla beraber 17 tane top kaybı yaptık, 14 tane de rakibe ofansif ribaund verdik. Özellikle Eurocup’ta iki tarafı birden oynamak istiyorsanız bu seviyede buna cevap verecek 10-12 oyuncuyla oynamanız çok önemli. Gayret ediyoruz, bir yolunu buluyoruz ama ilerledikçe işler daha da zorlaşıyor” dedi.

YAKALADIĞIMIZ FARKI KORUMALIYIZ

Oyun içerisinde yakaladıkları 12-13 sayılık farkların değerini bilmeleri gerektiğini vurgulayan Ene, “Bu maçta 11 sayı, 13 sayılık fark çok değerliydi. Ama bunu oynayabilmek için de oyuncuların orada inisiyatif alması lazım. Karşı taraf saldırmaya başladığında oyunun içerisinde 3 tane gardınız bir şekilde o topu karşı tarafa getirmesi lazım. Bunu kabul etmek mümkün değil. Oyuncularımın iyi niyetli olduklarını biliyorum. Gerçekten anlıyorum. Lokomotiv Kuban maçında da aynı senaryoyu yaşadık. O maçta da Matt Lojeski yoktu. O zaman da Sammy Mejia’ya çok yüklenmiştik. Yoruldukları zaman bizim takımda maalesef bu oluyor. Tamam, bazen biz de hata yapıyoruz. Bugün de baktığınızda belki hata yapmış olabilirim ben ama kendi adıma baktığım zaman şunu söyleyebilirim; bugün mesela benim Batın’ı oynatmam lazımdı. O da çok tecrübesiz 16-17 yaşında ama çaresiz kenara baktığım zaman onu sokmam gerekirdi. Oynamaya da hazır. Bundan sonraki maçlarda oynatacağım” diye konuştu.

ENERJİYİ İYİ YÖNETMEMİZ GEREKİYOR

Unicaja Malaga karşısında aldıkları galibiyetin her şeye rağmen çok değerli olduğunu ifade eden Orhun Ene, “Neticede 10-12 sene Euroleague’de oynayan kaliteli bir İspanyol takımını yendik. Tabii ki kazanmak güzel ama hatalarımızı hala burada konuşuyorsak biz TOFAŞ olarak daha iyisini istediğimiz için bu şekilde konuşuyoruz. Ben bazen böyle kendi takımımla ilgili gerçekçi özeleştiri yaparken Coach olarak biraz da takımımın bulunduğu yeri daha çok takdir etmem gerektiğini düşünüyorum. Bunu atlıyorum. Gerçekten kolay değil. Bizim gibi bir takımın iki tarafı birden yürütebilmesi kolay değil. Belki bu arkadaşlarla 2-3 yıl beraber oynasak daha farklı şeyler olabilir ama görüyorsunuz işte. Matt Lojeski’yi oyunun içinde kaybettik. Sammy Mejia zaten oynayamadı. Unicaja Malaga maçıyla birlikte 11 tane Eurocup maçını geride bıraktık. 5 tanesini eksik yabancıyla oynamışızdır. Bunlar da gerçekler. Onun için değerlidir galibiyetimiz. Ama biraz da büyük hatalar sonucunda şans yardımıyla kazandık. Bunu da görmek lazım. Benim sorunum maçın sonunda oyuncular yorgun olmayıp, nasıl sağlam kalabilirler ve doğru kararlar alabilirler o enerjiyi yönetmem lazım. Matt Lojeski’nin sakatlığından sonra rotasyonumuz iyice daraldı. Önümüzde Bursaspor maçı var. Ardından da Eurocup maçı için İspanya’ya gideceğiz. İnşallah bir formül bulup tekrardan toparlanırız” ifadelerini kullandı.


DJ WHITE: ÇIKARACAĞIMIZ ÇOK FAZLA DERS VAR

TOFAŞ Basketbol Takımı oyuncularından DJ White Unicaja Malaga karşılaşmasıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim için çok iyi bir galibiyetti. Maçın sonunu daha iyi oynamalıydık ama sonunda kazanmayı başardık. Bu bizim için çok önemliydi. Bu maçtan çıkaracağımız çok fazla ders var ama şimdilik maçı galibiyetin kutlayıp tekrar hazırlıklara başlayacağız.”


DEVIN WILLIAMS: KAZANMAK ÇOK İYİ HİSSETTİRİYOR

Devin Williams’ın maçla ilgili değerlendirmeleri şu şekilde; “Maçı kazanmak çok iyi hissettiriyor. Maçı hak etiğimizi düşünüyorum. Maçın sonunda daha kararlı kaldık ve günün sonunda Eurocup TOP 16'da 1-0 ile yola çıkmış olduk. Bundan sonra bu galibiyetin üzerine ilerleyerek devam edeceğiz. Bireysel olarak da bundan daha iyi neler yapabilirim ona bakıyorum. İç sahada taraftarlarımızın desteği ile kazanmak önemliydi. Bir sonraki deplasman maçında yakaladığımız ivme ile devam etmeliyiz.”

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor