Sportive
ORHUN ENE: BU MÜCADELE ŞAMPİYONLUK KADAR DEĞERLİ
  • Google+ ile paylaş
10.06.2018
Sezon başından bu yana büyük bir karakter ortaya koyduklarını belirten Başantrenör Orhun Ene, “Belki şampiyon olamazsak, ben biliyorum bu mücadele unutulacak ama bence bizim göstermiş olduğumuz bu mücadele ve karakter şampiyonluk kadar değerli” dedi.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off finali üçüncü maçında evinde Fenerbahçe Doğuş’u 91-88 yenerek seride durumu 2-1’e getiren TOFAŞ’ta Başantrenör Orhun Ene ve ABD’li şutör Tony Crocker karşılaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Serinin ilk maçını farklı kaybettiklerini, ancak ikinci maçta bir karakter ortaya koyduklarını hatırlatan deneyimli çalıştırıcı, “İlk maçta biz de acemilik yaptık, kötü bir reaksiyon verdik ve 12 kişi bitireceğimiz maçı 10 kişi bitirdik. Rakibimiz, saha içindeki ve saha dışındaki oyuncularıyla Avrupa’nın en iyi takımı. Farklı kaybettikten sonra ikinci maçta oyuncularım inanılmaz bir reaksiyon gösterdiler. Bu maçı da belki 8 sayıyla kaybettik ama genelinde oyuna ortak olduk. Üçüncü maça bunun yansıyacağını, oyuncularımızın müthiş bir karakter ortaya koyacağını biliyorduk. O yüzden yorulup hata yaptığımız yerlerde onlara bir şey söyleyemiyorum. Çünkü hakikatten çok zor bir program bu program. Yavaş yavaş da oyuncuları kaybediyoruz. Raymar Morgan’ı kaybettik, Barış Ermiş’i oynatabilecek miyiz belli değil. İnşallah bugünden sonra da birini kaybetmeyiz. Çünkü hava da ısındı, oyuncular daha fazla terliyorlar. Bugün (dün) salon şartları da çok sıcaktı. O anlamda biz otururken terledik, onlar kim bilir ekstradan ne kadar terlediler. Bizim hikayemiz bundan sonra; kazanmak için yaşamaya devam edeceğiz. Enerjimizi bulacağız, her maça da kazanmak için çıkacağız. Bu enerjiyi bulup, o birlikteliği gösterdiğimiz sürede de serinin içinde kalacağız. Onun için inşallah şu süreyi iyi geçirir ve hepimiz tekrardan enerjimizi toplarız. Pazartesi tekrardan burada aynı mücadeleyi, aynı inancı sonuna kadar ortaya koymak istiyoruz” dedi.

Kaybetmeyi kabullenmeyen bir takıma sahip olduğunu ifade eden Orhun Ene, “Kaç senedir ligde TBL’de ve BSL’de antrenörlük yapıyorum. Bu sene kendi takımımın da hakkını vermem lazım. Bugüne kadar bu imkanlarla ortaya konmuş en büyük mücadeleyi veriyorlar. Gerçekten oyuncular sürekli olarak gelişip, işe daha çok sahip çıktılar. Herkes şampiyonu hatırlar. Belki şampiyon olamazsak, ben biliyorum bu mücadele unutulacak ama bence bizim göstermiş olduğumuz bu mücadele ve karakter şampiyonluk kadar değerli. Onun için biz kulüp olarak bu noktaya geldiğimiz için, oyuncular da seviye olarak buralara geldiği için ve hala bu mücadeleyi sürdürdüğümüz için bana göre çok özel bir sezon yaşıyoruz. Bu işin yüzde 80’i oyuncuların göstermiş olduğu karakter. Kaybetmeyi kabullenmiyorlar. Ben de oyunculuktan geldim. Hele play-off serisinde; bir yerden sonra hücumda-savunmada kontak almış, yorulmuş oyuncuların bırakma eğilimi hep olur ve bu doğaldır. Ama biz çok karakterli oyunculardan kuruluyuz. Sonucunda da tüm bunların yanında bir de akıllı oynayarak kazandık. Topu iyi paylaştık, doğru yerlerde aldık. Güzel bir maç sonu oynadık. Baktığınız zaman 4 tane Anadolu Efes maçı, 3 tane de final serisini koyduğumuz zaman 8. maçta oyunun sonunda diri kalmamız çok önemli. İnşallah bu maçta da oyunun sonuna doğru skorları yakın tutarsak ben yine kazanmak için karakter ortaya koyacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Orhun Ene, Bursalı basketbol severler için ise şu ifadeleri kullandı; “Seyircimiz gerçekten müthişti. Harika bir gün oldu bizim için. Sadece sonuç olarak değil, takıma bağlılığını da gösterdi burada insanlar. Ben de onların maçtan sonra büyük keyif aldıklarını gördüm. Kolay değil burada Avrupa’nın en iyi takımını yenmek. Onun için taraftarımıza teşekkür etmek lazım. Galibiyetin, eforun, oyunda kalmanın bir kısmında onların vermiş olduğu desteğin payı var. İnşallah Pazartesi de aynı kalabalık ve aynı coşkuyu görürüz.”

TONY CROCKER: SON ANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

TOFAŞ Basketbol Takımı’nın ABD’li şutörü Tony Crocker, Fenerbahçe Doğuş karşısında bütün güçlerini ortaya koyduklarını belirterek, “İki iyi oyuncumuzun eksik olmasına rağmen maçın başından sonuna kadar bütün sertliğimizi sahaya yansıttık. Sezon içerisinde en iyi gösterdiğimiz mücadelelerden biriydi bu maç. Önümüzdeki maça da en iyi şekilde hazırlanmaya çalışacağız. Takımımla gurur duyuyorum. Çünkü son ana kadar mücadele ediyoruz ve hala şampiyonluk için şansımız var. Bu sezonu en iyi şekilde geçirdiğimizi düşünüyorum ve çok gurur duyuyorum hepsiyle. Bütün taraftarlarımızı bir sonraki maça da bekliyorum. Onlardan en yüksek desteklerini duymak istiyoruz. Onlara ihtiyacımız var. Lütfen maça gelin ve olabildiğince ses çıkarın. Sonuçta bu final serisi ve herkes buraya ulaşmak için oynuyor. Biz o maçı en iyi şekilde oynayacak enerjiyi bir şekilde yaratıp bulacağız” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tofaşspor